Wymiana opon – kiedy gdzie to robić?

Wymiana opon – kiedy gdzie to robić?

Wraz z pierwszymi przymrozkami i z pierwszym śniegiem odżywa konieczność wymiany opon letnich na zimowe, a gdy temperatura na wiosnę przekracza 15′ C, znów trzeba odwiedzić zakład z wulkanizacją.

Zmieniać opony, czy zainwestować w felgi?

Opony są dla samochodu jak dla człowieka buty. Z tą jedyną różnicą, ze nie muszą być modne. Opony maja gwarantować bezpieczeństwo, czyli przyczepność i elastyczność. Odpowiednio dobrany bieżnik opony zwiększa komfort i poczucie panowania nad pojazdem w trudnych warunkach. Każda oryginalna opona posiada właściwe oznaczenia, które wskazują poziom zużycia bieżnika, kierowca może zatem sam ocenić, kiedy należy dokonać wymiany zużytej opony. W przypadku opony sprawnej pozostaje kwestia, czy zmieniać regularnie, czy też zostawić je na felgach i zmieniać samodzielnie.

Ze względów bezpieczeństwa, bardziej racjonalnym rozwiązaniem wydaje się wymiana w profesjonalnym warsztacie. Po pierwsze mało kto poradzi sobie w domowych warunkach z wyważeniem kół, a to niezwykle ważny element bezpieczeństwa w trasie. Poza tym przeglądy rejestracyjne obejmują między innymi stan zużycia i prawidłowej pracy opon, więc źle wyważona opona lub nierównomiernie zużyty bieżnik zostaną wykryte przez komputer, a badanie nie zostanie zaakceptowane.

Komu powierzyć wymianę opon?

Jeżeli zamierzamy skorzystać z usługi wymiany opon, warto wybrać sprawdzony zakład, najlepiej taki, który znamy. Po co ryzykować odkręcenie śruby mocującej, czy wystąpienie uciążliwych rotacji, spowodowanych wadliwym wyważeniem kół. Obecnie zakłady zajmujące się wulkanizacją oferują również przechowywanie opon do kolejnej wymiany. To dobra praktyka.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments