Witaminy na różne kłopoty – Uczulenie na owady

Witaminy na różne kłopoty – Uczulenie na owady

Czerwiec jest miesiącem, w którym zaczynają brzęczeć pszczoły, osy i szerszenie. Te pierwsze nie są groźne, ale atak szerszenia może spowodować pewne niekorzystne zmiany w organizmie, co objawia się obrzękiem i zaczerwienieniem. Dla alergika zaś, nawet mała pszczółka jest poważnym problemem, szczególnie gdy zostanie użądlony w twarz – tam opuchlizna znacznie się powiększa, może dojść nawet do uduszenia.

Sprawa jest prosta: jeżeli planujemy wyjazd w plener, na działkę, do lasu lub nad wodę, dobrze jest mieć pod ręką lek o nazwie Loratadyna. Są to tabletki o działaniu przeciwhistaminowym, co oznacza, że zapobiegają uwalnianiu się histaminy, a więc składnika wrażliwego na nieprzyjemne bodźce z zewnątrz. Lek zaczyna zwykle swoje działanie w ciągu jednej godziny, a ciągłość działania trwa kilkanaście godzin. Alergik może mieć poważne kłopoty, jeśli nie zażyje leku antyhistaminowego, natomiast dla „zwykłego” śmiertelnika użądlenie osy nie będzie aż tak groźne, natomiast w razie zadziałania kilku żądeł warto już pomyśleć o tabletkach przeciwuczuleniowych.

Loratadynę można kupić bez recepty za 10 zł. Jeżeli jej nie będzie, można kupić prawie za tę samą cenę lek nieco mocniejszy – Zyrtec. Również bez recepty.

Witamina regeneracyjna

Czasami warto skorzystać z witaminy o nazwie Calcium Pantothenicum w dawce 100 mg. Jest to kwas, który bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu, a przede wszystkim w przemianie węglowodanów, tłuszczów i białek jako „pierwsza pomoc”.

Kwas ten pełni funkcję czegoś w rodzaju katalizatora, a więc jest potrzebny organizmowi dla dobrej przemiany materii. Oczywiście organizm wytwarza go również sam, ale w wielu przypadkach, szczególnie tam, gdzie w grę wchodzi ciężka praca lub trening, wiele witamin i minerałów przedwcześnie wycieka z ustroju i dlatego warto zadbać o dostawę z zewnątrz. Calcium Pantothenicum jest też pośrednikiem w procesach wzrostowych organizmu, poprawia wygląd skóry, bo wpływa na jej regenerację, a także przyczynia się do poprawy naszej czupryny.

Koszt leku wynosi około 5 zł, nie jest to więc duży wydatek, a wystarczy stosować trzy razy dziennie po jednej tabletce przez miesiąc, aby poprawa stała się widoczna. Radzę kupić od razu dwa opakowania, bo wtedy ilość tabletek będzie wystarczająca.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments