PROBLEM WAGI LEKKIEJ – NIEDOWAGA cz.1

PROBLEM WAGI LEKKIEJ – NIEDOWAGA cz.1

Osoby z niedowagą trafiają na siłownię z nadzieją na unormowanie masy ciała i obudowanie mięśniami wątłej sylwetki. Do osiągnięcia tego celu, oprócz odpowiednio dobranych treningów, niezbędna jest jeszcze starannie zaplanowana dieta.

O niedowadze mówimy wtedy, gdy wskaźnik masy ciała BMI wskazuje wartość poniżej 18,5. Są osoby, które mimo bardzo niskiej masy ciała są zdrowe i czują się świetnie, ale to nie trwa wiecznie. Jeśli niedowaga związana jest z ubogą w składniki odżywcze dietą, to w konsekwencji pojawiają się objawy niedożywienia. Zbyt niskiej masie ciała mogą towarzyszyć: zanik tkanki mięśniowej i tłuszczowej, niedokrwistość, zły stan skóry, obniżenie temperatury ciała, spowolnienie reakcji psychicznych, zanik miesiączki – u kobiet, impotencja – u mężczyzn Bywa jednak i tak, że skłonność do niedowagi nie wynika z ubogiej i zbyt mało kalorycznej diety. Niektóre szczupłe osoby skarżą się na to, że nie mogą przytyć, mimo iż w ich subiektywnej ocenie jedzą znacznie więcej niż inni. Nie żałują sobie kalorycznych przekąsek, przed komputerem przegryzają czekoladę, nie mają problemu ze zjedzeniem całej blachy ciasta czy słoika majonezu do kanapek, a mimo to ich masa ciała stoi w miejscu lub ulega jedynie nieznacznym zmianom.

Przyczyną niedowagi mogą być poważne problemy zdrowotne, takie jak nadczynność tarczycy, nieleczona cukrzyca, nowotwór czy choroby zakaźne. Tasiemiec też wchodzi w rachubę, ale jedynie wtedy, gdy oprócz chudnięcia doświadczamy dodatkowo osłabienia, nudności, wymiotów, bólów brzucha i biegunek. Jeśli wyniki badań lekarskich wskazują na to, że stan zdrowia jest daleki od patologii, to nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować fakt, że mamy do czynienia z szybkim tempem metabolizmu.

Jeśli nasz organizm świetnie sobie radzi z nadwyżkami dostarczanych kalorii, to przybranie na masie ciała będzie trudne, co nie znaczy, że niemożliwe.

 

Spis treści:

Część 1: http://www.rigpiotrkow.biz.pl/problem-wagi-lekkiej-niedowaga-cz-1/

Część 2: http://www.rigpiotrkow.biz.pl/problem-wagi-lekkiej-niedowaga-cz-2/

Część 3: http://www.rigpiotrkow.biz.pl/problem-wagi-lekkiej-niedowaga-cz-3/

Facebook Comments
1 comment

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments