Powłoki hydrofobowe – co to jest?

Powłoki hydrofobowe – co to jest?

Woda jest niezbędna dla każdego żywego organizmu, ale jednocześnie może mieć niszczycielską moc. Nadmierna wilgotność może zaszkodzić nawet najbardziej wytrzymałym strukturom i materiałom. W związku z tym, w celu zapewnienia ochrony obiektom chemicy wymyślili specjalną powłokę, która może odeprzeć wilgoć. Powłoki zapobiegające zamoknięciu przedmiotów nazywane są hydrofobowymi. Pierwsza powłoka hydrofobowa pojawiła się w użyciu około 40 lat temu.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

Powłoki hydrofobowe – co to jest?

Obecnie bardzo popularne są powłoki hydrofobowe. Absolutnie każdy stoi w obliczu ich zastosowania. Są one używane zarówno do ochrony obuwia i różnych gadżetów, jak i do ochrony materiałów budowlanych, gotowych budynków, samochodów i wielu innych. W zależności od powierzchni, jak również od sposobu ich aplikacji, wszystkie materiały hydrofobowe dzielą się na:

  • Lakierowane. Nanoszone są głównie na drewniane powierzchnie. Lakiery hydrofobowe zapobiegają wchłanianiu wilgoci, przez co nie pęcznieją i nie gniją. Dzięki lakierom hydrofobowym powierzchnie drewniane stają się nie tylko chronione, ale również zyskują atrakcyjny wygląd i blask.
  • Impregnacja. Bardzo popularne są podczas budowy ścian budynków i na tarasach. Skuteczny środek wodoodporny na różne porowate powierzchnie.
  • Bejca. Podstawą tej powłoki hydrofobowej jest olej lniany. Takie bejce do drewna są również doskonałe do ochrony powłok drewnianych przed wilgocią. Substancję nakłada się za pomocą wałka, pędzla lub natryskowo.
  • Farby. Mają najszerszy zakres zastosowań, ponieważ nadają się do absolutnie każdego rodzaju powierzchni. Farby hydrofobowe są łatwe w stosowaniu, nie mają zapachu, są również higieniczne.
  • Ciecze, woski, aerozole.Takie powłoki hydrofobowe są przeznaczone do ochrony butów, okularów, monitorów komputerowych i ekranów tabletów i telefonów. Są sprzedawane w wielu sklepach i nie wymagają specjalnych narzędzi do ich zastosowania.

Jednak przy zakupie powłoki hydrofobowej należy pamiętać, że każdy materiał ma swoją własną powłokę hydrofobową, której skład jest przystosowany do nakładania na konkretną powierzchnię. Nie można na przykład zastosować powłoki hydrofobowej do okularów, która ma chronić buty przed wilgocią i odwrotnie.

Powłoki hydrofobowe do samochodu

Samochód jest pojazdem eksploatowanym we wszystkich warunkach pogodowych. Samochody niektórych właścicieli, ze względu na brak garażu, mogą nawet całą zimę stać na ulicy. Pod tym względem karoseria i wiele części jest narażonych na wilgoć, która jest głównym wrogiem żelaza i wielu innych elementów dekoracyjnych. A w połączeniu z pyłem i solą, które znajdują się na drogach zimą, wilgoć jest doskonałym narzędziem, które w ciągu kilku lat może całkowicie zniszczyć lakier nadwozia, co z kolei powoduje korozję. Dlatego pojazdy wymagają dużej ochrony. Zakres hydrofobowych powłok dla samochodu jest bardzo zróżnicowany.

Powłoki hydrofobowe dla samochodu obejmują:

  • Silikonowe powłoki hydrofobowe zapobiegające korozji
  • Powłoki woskowe
  • Powłoki teflonowe
  • Sole kwasów tłuszczowych i innych substancji.

Powłoki hydrofobowe zapewniają odpychanie od powierzchni nie tylko wilgoci, ale także różnego rodzaju zanieczyszczeń. W rezultacie na powierzchni powstaje niewidoczny cienki silikonowy film, który zapobiega niepożądanym zadrapaniom i odpryskom lakieru na karoserii. Dzięki zastosowaniu takich powłok można znacznie przedłużyć życie i młodość ulubionego samochodu. Wysokiej, jakości powłoki hydrofobowe dostępne są w sklepie internetowym na stronie http://nanocape.pl/.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments