PO JAKIEJ NAWIERZCHNI BIEGAĆ?

PO JAKIEJ NAWIERZCHNI BIEGAĆ?

LEŚNE DUKTY

Bieganie po nawierzchni ziemnej to świetne rozwiązanie dla naszego układu ruchu. Ze względu na urozmaicone podłoże, angażujemy więcej partii mięśniowych i wzmacniamy całe ciało jednocześnie nie obciążając go tak bardzo, jak w przypadku biegania po asfalcie. Kontakt z naturą to dodatkowy atut. Minusy? Ze względu na mniejszą dynamikę odbicia, trudno rozwijać w lesie prędkości maksymalne, dlatego trening tempowy realizujmy na innych nawierzchniach.

+ Angażowanie całego układu ruchu, nieduże obciążenie stawów, wzmocnienie mięśni.

Brak możliwości budowania prędkości, mniejsza dynamika odbicia.

TRAWA

Bieganie po trawie to świetne urozmaicenie dla naszego ciała jeśli dość często biegamy po twardej nawierzchni. Bieganie po miękkiej nawierzchni świetnie amortyzuje i jednocześnie wymusza na naszym ciele większą stabilizację oraz aktywizuje mięśnie głębokie.

+ Alternatywa dla osób z problemami stawów, duża amortyzacja; zwiększania stabilizacji stopy, większe zaangażowanie mięśni głębokich.

Brak możliwości budowania prędkości, mniejsza dynamika odbicia, zwiększone ryzyko urazu z uwagi na zróżnicowanie nawierzchni.

PIASEK

Bieganie po piasku (np. po plaży) jest niezwykle wymagające, dlatego powinniśmy zapomnieć o realizowaniu jakichkolwiek celów treningowych. Bieg po piasku to świetne narzędzie relaksujące, dzięki któremu nasze stopy mogą poczuć wolność. Poza tym głęboka warstwa mięśni stóp tworzy właściwą stabilizację i amortyzację dla całego ciała, dlatego warto raz na

Bieganie po piasku

Bieganie po piasku 

jakiś czas pobiegać po piasku.

+ Wzmocnienie stóp i mięśni nóg, zwiększanie stabilizacji stopy.

Brak możliwości budowania prędkości, mniejsza dynamika odbicia, ogranicza ona możliwość realizowania celów treningowych wbieganiu.

ASFALT

Jeśli startujesz w zawodach i marzysz o osiąganiu kolejnych celów biegowych, to jesteś skazany na asfalt, który jest bardzo dynamicznym, a co za tym idzie dobrym podłożem do rozwijania dużych prędkości. Bieganie po tego typu podłożu jest jednak sporym obciążeniem dla naszego układu ruchu, dlatego w przypadku regularnych treningów na asfalcie musimy szczególnie zadbać o trening sprawnościowy. Bez wzmocnienia mięśni, nasz układ ruchu nie poradzi sobie ze wstrząsami wynikającymi z biegania po tak twardej nawierzchni.

+ Dynamiczne podłoże umożliwiające rozwój prędkości, możliwość realizowania celów treningowych (prędkość, wytrzymałość, dynamika).

Duże obciążenie stawów.

TARTAN

Sprężysta i twarda nawierzchnia pozwala na dynamiczne bieganie i rozwijanie dużych prędkości. Tartan idealnie pasuje do ultralekkiech butów (modele nawet poniżej 100 g) z kolcami, dzięki którym zachowana jest maksymalna przyczepność oraz siła odbicia. Bieganie po tartanowej nawierzchni świetnie sprawdzi się w przypadku realizowania treningu szybkościowego oraz tzw. tempa. W skrócie: na tartanie biegaj krótko i szybko, ale unikaj długich, monotonnych biegów.

+ Rozwój dynamiki biegu, rozwój prędkości, dobra przyczepność, poprawa siły wybicia.

Niepolecany do długich i monotonnych biegów.

BIEŻNIA MECHANICZNA

Zaletą biegania po bieżni mechanicznej jest dobra amortyzacja i stosunkowo niewielkie przeciążenia działające na nasz układ ruchu. Bieganie po bieżni mechanicznej daje nam również doskonałą okazję do pracy nad techniką biegu. Trzeba jednak pamiętać, że bieganie tego ty pu jest zdecydowanie łatwiejsze niż w rzeczywistości, dlatego warto biegać przy nachyleniu bieżni 1-2% aby wysiłek mniej więcej odpowiadał temu w otwartej przestrzeni.

+ Duża amortyzacja podczas biegu, niewielkie przeciążenia w układzie ruchu, poprawa techniki biegu.

Brak możliwości realizacji celów biegowych, ograniczenie możliwości ruchu

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments