Odzież uliczna = odzież patriotyczna?

Odzież uliczna = odzież patriotyczna?

W niektórych sklepach (zwłaszcza internetowych) można spotkać się ze stwierdzeniem, że pojęcie „odzież uliczna” jest tożsame z pojęciem „odzież patriotyczna”. Nie da się ukryć, że zarówno jedna jak i druga kategoria odzieżowa mają ze sobą wiele wspólnego. Nie możemy jednak powiedzieć, że odzieżą uliczną jest wyłącznie odzież patriotyczna. Stwierdzeniem oddającym prawdę jest: wśród odzieży ulicznej znajdziemy odzież patriotyczną. Odzież uliczna, znana na całym świecie jako streetwear jest pojęciem znacznie szerszym, które dotyczyć może również np. odzieży militarnej.

Wracając do odzieży patriotycznej, zaliczamy ją – jak wiele innych rodzajów – do odzieży ulicznej. Starannie wyselekcjonowane odzież patriotyczna zdominowała ulice największych polskich miast. Nie sposób ją przeoczyć. Wystarczy, że wyjdziemy z domu… Nie minie kilka minut, a na swej drodze zobaczymy osobę, która ma na sobie odzież patriotyczną. Oczywiście, jednostka ta nie musi być od stóp do głów ubrana w barwy narodowe. Odzież patriotyczna bazuje na symbolach. Niekiedy są to drobne, z pozoru niewidoczne znaki, o dużej wartości emocjonalnej dla ich posiadacza. We Wrocławiu – podobnie jak w innych miastach Polski – dominuje odzież patriotyczna ukierunkowana na patriotyzm lokalny. Co to oznacza?

Streetwear we Wrocławiu dotyczy m.in. ubrań „kibolskich”, nawiązujących bezpośrednio do barw miastowego klubu WKS (Wrocławski Klub Sportowy). Stąd też przechadzając się ulicami miasta możemy spotkać mężczyzn, kobiety i dzieci w zielonych szalikach, czapkach i bluzach.

Nie jest powiedziane, że w każdym mieście odzież uliczna musi prezentować się tak samo. Tak jak wspomniano wyżej, duży wpływ na streetwear w danym zakątku Polski ma patriotyzm lokalny. Odzież uliczna to również klasyczna odzież patriotyczna z motywami orła, w kolorach biało-czerwonych, ze znakiem Polski Walczącej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Szarych Szeregów.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments