Czym są knoty do świec? Jak zrobić własną świeczkę?

Czym są knoty do świec? Jak zrobić własną świeczkę?

Jeśli chcesz zrobić komuś wyjątkowy prezent lub masz ochotę na jakąś interesującą robótkę ręczną, warto zainteresować się produkcją własnych świec. Sam proces nie wymaga dużych umiejętności, a efekt może być bardzo satysfakcjonujący. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, z jakich elementów składa się świeca i co będzie potrzebne do jej powstania.

Knot do świecy

Knoty do świec

Knoty do świec

Jest to bardzo ważny element, który sprawia, że świeca w ogóle będzie się palić i dawać światło. Może być zrobiony z wielu różnych tworzyw, z nieobrobionych roślin, drewienek, ale też przetworzonych materiałów, do których należy chociażby len czy bawełna. Właściwy wybór jest bardzo ważny, nie powinno się korzystać z tworzyw sztucznych, ponieważ te wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Z tego powodu najczęściej korzysta się z bawełny. Warto wiedzieć, że rodzaj knota wpływa na wielkość płomienia, który powstaje w procesie spalania. Istotnymi parametrami są tu grubość oraz splot nitek. Zasada jest prosta, im grubsze knoty do świec, tym większy będzie płomyk. Dobry stosunek grubości wynosi 1/10, przykładowo 1 milimetr knota na 10 milimetrów świecy.

Jak zrobić własną świeczkę?

Oprócz knota do świecy, potrzebny też będzie wosk. Na początek należy go rozpuścić, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Do tego przyda nam się naczynie i metalowe sitko. Zabrudzenia zgarniamy sitkiem, a potem przelewamy wosk przez wspomniane narzędzie. Substancję warto od razu podzielić na mniejsze fragmenty, ponieważ później, gdy zastygnie, może to być nieco bardziej kłopotliwe. Następnie potrzebna będzie kadź. Otwór powinien być dwukrotnie szerszy niż świeca, a samo naczynie nieco dłuższe. Trzeba też przygotować knoty. Należy maczać je w wosku przez kilka minut, a potem zdjąć nadmiar, przeciągając sznur przez palce. Knot powinien być prosty i równo skręcony. Na koniec pozostaje nakładanie na niego kolejnych warstw wosku. Ten powinien być bliski temperatury krzepnięcia, ale ważne jest, by ciągle utrzymywać go w formie płynnej – dzięki temu potrzeba będzie mniej zanurzeń i szybciej osiągnie się zakładaną grubość świecy.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments