Biznes na koniec roku

Biznes na koniec roku

Spłaciliśmy dług Gierka. 29 października Ministerstwo Finansów puściło przelew na 279 min dolarów -ostatnią ratę długu. To by było na tyle, Towarzyszu Edwardzie. Już nas więcej nie proś o pomoc. Teraz musimy pomagać Obywatelowi Tuskowi, który ma 263 miliardów do oddania zagranicy. I w tej sprawie minister finansów nie ma co liczyć na pomoc Majów. Końca świata nie będzie, trzeba będzie oddać. A kto odda? Ja oddam, pan, pani odda, społeczeństwo…

Sieć biur nieruchomości Re Max szuka partnerów wśród osób, które ukończyły pięćdziesiąt lat. Franczyzodawca stawia na doświadczenie i empatię, której ponoć brakuje młodszym kandydatom. Czyżby z wiekiem nabierało się umiejętności przekonywania klienta, że dom z płyty obłożony styropianem to prawie apartamentowiec godny królowej?

Pizzerie 105-Stopiątka wprowadzają format express, czyli mniejszy bar, tańszy z punktu widzenia franczyzobiorcy. Zobaczymy, czy to wypali, bo ten format express to często zamokły trotyl jest. W przypadku Sphinxa na przykład expressy okazały się niewypałem.

Właściciel Getinu Leszek Czarnecki wyjechał do Oksfordu, a w tym czasie mrówki z piramid faraona zalęgły mu się w banku. Getin Bank zbiera cięgi za franczyzobiorcę oszusta Grzegorza P., który w oddziale Getinu stworzył prywatną piramidę finansową. Klienci wystąpili z pozwem zbiorowym przeciw bankowi, który – słusznie zresztą – do winy się nie przyznaje. Żaden bowiem piramidalny dokument nie powstał na papierze czy przy akceptacji banku. Akcent humorystyczny polega na tym, że jak sprawa wyszła na jaw, to Getin w geście dbałości o wizerunek wynajął na własny koszt kancelarię, która ma reprezentować poszkodowanych klientów banku przeciw własnemu franczyzobiorcy. Biznesowo smakowite: zbiorowy pozew banku przeciw własnemu oddziałowi?

Odzieżowy Okay Multibrand znalazł masterfranczyzobiorcę na Litwie i niedługo za jego pośrednictwem otworzy tam swój pierwszy sklep. Ta informacja zbiegła się w czasie z wiadomością o sukcesie wyborczym 5 Polaków w litewskich wyborach parlamentarnych. Akcja Wyborcza Polaków na 0 Litwie będzie piątą siłą w sejmie i może nawet wejść do koalicji. Aż chciałoby się o zaśpiewać: Jedna armia silna, druga armia w silna i wrócimy znów…”. Ale może lepiej ^ zajmijmy się biznesem. 1

Amerykańska sieć cukierni Cinna-bon otworzyła w Polsce trzeci lokal. Żeby otworzyć taki punkt we franczyzie, trzeba mieć milion złotych. Idealnie więc sprawdza się w tym biznesie zasada, że albo się ma ciastko, albo się zje ciastko.

W jednej z najbardziej znanych galerii handlowych w Polsce, warszawskiej Galerii Mokotów – rewolucja na foodcourcie. Remont, rozłożone namioty, kurz, bród, aż skrzypi w zębach, gdy się je. Ale ma być pięknie, a pięknie to znaczy, że zostaną tylko te marki, które ceni wynajmujący. W peletonie jedzie McDonalds, Salad Story (sałatki robione na miejscu), Subway (ciepłe kanapki), z nowych marek doszlusowały Wiking i North Fish (obie z rybami). Z wyspy na środku foodcourtu z hukiem wyleciał za to Yogen Fruz (mrożone jogurty). To już drugi raz, gdy ta marka przegrywa w galerii. Nie pomógł narożnik przy wejściu, nie pomogła wyspa. Okazała się bezludna. Może trzeba było wygryźć McD i dopiero startować…

Alior Bank idzie na giełdę, razem z Aliorem wejdzie na giełdę jedna z największych sieci partnerskich w polskiej bankowości, ponad 300 partnerów wypracowująca 20 proc. sprzedaży banku. Zarząd się z nimi liczy, franczyzobiorcy dostali nawet prawo głosu na Radzie Partnerów, pięknie jest jak w przedrewolucyjnym Wersalu. Jak jeszcze wpłynie kasa z IPO, to pewnie wyślą ich na przymusowe wakacje.

Subway, kanapkowy konkurent McDonald’s, pozazdrościł mu kawiarni i również postanowił serwować małą czarną. Pierwsza kawiarnia Subway Cafe została otwarta na katowickim dworcu PKP. Żabka Polska uruchomiła dwusetny Freshmarket. I nie byłaby to powiązana informacja, ale firma zapowiada na przyszły rok kolejne 200 sklepów ze strefą kawiarnianą. Naród herbaciarzy kawę będzie mógł już pić wszędzie.

Nowy franczyzodawca na rynku. Właściciele firmy Mr Green Grass wiedzą, jak pielęgnować trawniki klientów. Chcą nauczyć tego swoich franczyzobiorców. Wystarczy 40 tys. zł i będziesz wiedział, jak rośnie zdrowa trawa. Trawnik na stadionie narodowym kosztuje 2 min i Narodowe Centrum Sportu nie wie, jak go zrobić dobrze. A Mr Green Grass umie, i to tak, że Mucha nie siada. Ta franczyza może być naprawdę opłacalna…

Jeszcze ploteczka z udanych Targów Franczyza. Między stoiskami kręcili się smutni państwo zapraszający do Poznania na Forum, które na wiosnę tego roku poniosło tak dramatyczną porażkę: kandydaci na biorców nie przyszli, bo w zasadzie nie było do kogo. Na korytarzach hangaru Targów Poznańskich, gdzie Forum się odbywało, mogłyby się minąć dwa boeingi dreamlinery, nie potrącając żadnego z kilku stoisk. Jeden z franczyzo-dawców nagabywany na te targi grzecznie zapytał sprzedawców Forum, dlaczego nie poinformowano go, że termin tego wiosennego spotkania był kilkakrotnie przekładany, przez co wiele osób nie przyszło. Został skrzyczany, że skoro nie był wystawcą, to nie musiał wiedzieć, a oni nie są jego obsługą. Dlaczego się nie dziwimy, że znów nie kupił stoiska w Poznaniu?

HPod choinkę franczyzodawcy z Polskiej Organizacji Franczyzo-dawców szykują dla siebie miły prezent: bazę danych o firmach biorców, z którymi współpracę rozwiązano w wyniku naruszania postanowień umowy franczyzowej. Realizacja tego pomysłu ma ostrzegać przed „sprytnymi” franczyzobiorcami-włóczykijami, którzy zwiedzając np. marki z sektora bankowego a to zapomną że przychód banku to nie zysk biorcy, a to zapomną otworzyć rano oddział albo każdemu franczyzodawcy składają pozew. Idzie nowe.

Wszystkiego najlepszego na Święta Bożego Narodzenia. Odpocznijmy od biznesu w te Dni, przytulmy Rodziny! A wszystkim, którzy biznesu jeszcze nie założyli, ale intensywnie o nim myślą, życzymy 2013 pomysłów na biznes i jednego dużego zysku!

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments