Aspirator – sposób na zatkany nos

Aspirator – sposób na zatkany nos

Katar jest schorzeniem na tyle powszechnym, by każdy w swoim życiu choć raz na niego chorował i na tyle uciążliwym, by jego objawy utrudniały codzienne funkcjonowanie. O ile w pewnym wieku, związanym z osiągnięciem rozwoju psychomotorycznego, udrażnianie nosa nie stanowi dla chorego żadnego problemu, to w przypadku niemowląt, małych dzieci, osób starszych, obłożnie chorych, z demencją lub innymi zaburzeniami uniemożliwiającymi poprawne oczyszczenie przewodów nosowych, zaczyna stanowić poważny problem poprzez ograniczenie możliwości swobodnego oddychania. W takich sytuacjach bardzo przydatny okazuje się aspirator.

Na rynku dostępne są urządzenia proste – tzw. aspiratory „ustne”, jak i bardziej zaawansowane – aspiratory elektroniczne. Każdy z tych produktów ma swoje zalety i wady.

Aspirator – poprzez aspirację (stąd jego bezpośrednia nazwa) czyli podciśnieniowe zasysanie – usuwa śluz z kanałów nosowych przynosząc wyraźną ulgę podczas utrudnionego oddychania spowodowanego infekcją. Aspirator „ustny” to nieskompilowane urządzenie składające się z pustego pojemnika i systemu dwóch wężyków zaopatrzonych w wymienne końcówki. Jedną końcówkę wężyka (lub specjalna nasadkę) wprowadza się delikatnie w dziurkę od nosa chorego a końcówkę drugiego wężyka wkłada w usta osoby, która poprzez zasysanie usuwa śluz, który gromadzi się w pojemniku. Użytkownicy takiego aspiratora jako zaletę podają niską cenę – zwykle w przedziałach od kilku do kilkunastu złotych oraz prostotę obsługi. Natomiast jako wada wymieniane są: utrudnione zastosowanie w przypadku osób o nadmiernej ruchliwości i nieskoordynowanych ruchowo, np. u niemowląt, jak i obfity, gęsty, zalegający śluz, przy którym występują trudności w poprawnym funkcjonowaniu urządzenia.

Aspiratory elektroniczne dają większą swobodę użytkowania, ale są zdecydowanie droższe (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych) – ten fakt podawany jest jako główna wada takiego rozwiązania. Natomiast wśród głównych zalet wymieniane są dostosowanie do różnego rodzaju i gęstości śluzu, oraz bardzo szybkie usuwanie wydzieliny, co nie jest bez znaczenia kiedy chory znajduje się w pozycji leżącej.

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments