Aminokwasy BCAA- Czym są? Jaką funkcję w organizmie pełnią?

Aminokwasy BCAA- Czym są? Jaką funkcję w organizmie pełnią?

Aminokwasy pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. Bez nich funkcjonowanie jakichkolwiek komórek, byłoby niemożliwe. Czym są aminokwasy? Jak się dzielą? Czym są aminokwasy rozgałęzione BCAA?

Czym są aminokwasy?

Są to budulce ludzkiego organizmu. W dużym stopniu odpowiadają również za gospodarkę hormonalną. Odpowiedzialne są również za szeroko pojętą regenerację komórek i budowę masy mięśniowej. Aminokwasy dzielą się na dwie zasadnicze grupy:

  • Aminokwasy endogenne- Czyli takie, które organizm syntetyzuje samemu,
  • aminokwasy egzogenne- To takie, które muszą być dostarczane wraz z pożywieniem lub innymi środkami.

Czym są aminokwasy BCAA?

 

To bardzo ciekawa grupa aminokwasów, które pokochali kulturyści i osoby, które są zafascynowane sportem. Charakteryzuje je nieco inna budowa niż aminokwasów pozostałych. Ich struktura składa się z rozgałęzionych łańcuchów bocznych. Zalicza się do nich trzy aminokwasy egzogenne, czyli L-walinę, L-leucunę i L-izoleucynę. Organizm nie jest w stanie wytworzyć ich samemu, dlatego często podawane są do niego wraz z odżywkami i innymi suplementami diety. W związku z intensywnym trybem życia, na który składa się stres, zmęczenie i pracę często jesteśmy przemęczeni i nie mamy na nic siły. Jedne osoby stosują aminokwasy BCAA, gdyż wzorują się na wielu sportowcach zaś inni zauważają lepszą regenerację po ich spożyciu. Są one odpowiedzialne za budowanie również masy mięśniowej. Aminokwasy dla sportowców BCAA to absolutny hit.

 

Laucyna

Zwiększa wchłanianie innych aminokwasów przez organizm, gdyż wykazuje działanie lipidowe. Pozwala na dużo szybszą regenerację niż bez jej zastosowania. Wraz z odpowiednią ilością węglowodanów, może wspomagać anaboliczne działanie insuliny.

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy BCAA

Aminokwasy

Aminokwasy

Izoleucyna

Bierze ona udział w produkcji hemoglobiny, czyli barwnika krwi o odcieniu czerwieni. Bierze on udział w szeroko pojętych procesach energetycznych organizmu. Wszystko to sprawia, że idealnie nadaje się dla sportowców, którzy cierpią na chroniczne zmęczenie i złe samopoczucie po treningu. Warto jednak pamiętać, że do niedoboru leucyny dochodzi niezwykle rzadko.

Walina

Walina w dużej mierze przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Wspomaga ona produkcję witaminy B5. Pobudza ona również układ odpornościowy i za ochronę mięśni po przebytych urazach. Jest bardzo ważna w procesie regeneracyjnym organizmu. Dzięki niej sportowcy mogą szybko powrócić do wykonywania swoich aktywności. Wszystkie powyższe składniki zawarte są w proporcji 2:1:1.

 

Facebook Comments

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments